Syrah

17.02.2012 12:31

Syrah neboli Shiraz (anglicky mluvící země)


Výskyt ve vinařských oblastech: 

severní oblast Rhôny (FRA), AUS, JAR, USA


Původ: 

Klasická vinná odrůda, rostoucí na řece Rhôně. Nejvíce je pěstována ve vinařských oblastech Hermitage, Cornas, Saint Joseph, Côte Rôtie, Côtes de Rhône a Châteauneuf-du-Pape, kde představuje mejdůležitější odrůdu vůbec. Je však rozšířena také v Austrálii a Kalifornii, kde se nazývý Shiraz. Syrah je jedinou odrůdou povolenou pro severní vína z oblasti Rhôny (hermitage, crozes-hermitage, saint-joseph, côte rôtie, cornas). Navíc Syrah do značné míry zajišťuje i vlastnosti jižních rhônských vín (například châteauneuf-du-pape a gigondas). Dnes se vína Syrah, známá v anglicky mluvícím světě jako Shiraz, vyrábějí také v JAR, Austrálii a v USA.


Charakteristika odrůdy: 

Tato odrůda má bohatou historii, její název pochází od Širazu, hlavního města provincie Pars v Iránu, kde se začala pěstovat v roce 600 před Kristem. V regionu Rhony poskytuje velká, obsažná vína, bohatá na třísloviny a s dlouhou dochutí. Jsou vhodná k delšímu uložení. Odrůda je také rozšířena v zámoří.


Charakteristika vína: 

Vína mají tmavou a velmi intenzivní barvu. Vyznačují se plnou, robustní chutí, která vyžaduje několik let zrání v láhvi. Dobrý Syrah se často velmi snadno pozná podle charakteristické kořenité a peprné chuti a vůně, podle vůně ovoce zrajícího na slunci a téměř živočišných podtónů.